Nejčastější vaše dotazy a odpovědi k nim

Často se mě ptáte, co vše jde skrze kranio/access bars docílit. Kolik je potřeba terapií. Někdo má dokonce očekávání, že ke mě přijde, já něco udělám a dotyčný odejde jako vyměněný, co nefungovalo, bude fungovat. 
Pak se často po terapiích ptáte, co mi vaše tělo řeklo, co jsem cítila - pořád se potřebujeme spoléhat na ostatní...
Já k tomu řeknu toto: To, jak efektivní terapie bude, to záleží především na vás samotných. Záleží na vašem přístupu, na vaší práci se sebou, na tom, co nosíte v hlavě za myšlenky, vzorce a programy. Co děláte pro změnu každý den. Když přijdete s jakýmkoli problémem, tak záleží na jeho příčině. Také zda příčina trvá, nebo už je zde jen následek. Každá celostní terapie, ať jde o cokoliv, funguje velmi individuálně, je pokaždé jiná a ovlivňuje ji spousta faktorů. 
Ten nejsilnější faktor jste především vy sami, váš rozum, intuice, citlivost, přístup k sobě sama, životu i k ostatním. 
PS: moje zodpovědnost je, abych svůj díl práce odvedla co nejlépe, tzn., abych "naslouchala" vašemu tělu a nechala se jím vést, tím se může uvolnit a změnit to, co vaše tělo uzná za nejefektivnější a nejideálnější. 

Jak CST probíhá?

Terapie probíhá v leže na zádech, v oblečení, ve kterém přijdete (doporučuji proto volit co nejpohodlnější). Nutné to ale není, z různých zdravotních důvodů lze provádět CST i v jiných polohách. Jde o jemnou techniku, tzn. že se vás budu dotýkat na určitých místech na těle, počínaje patami. Jde opravdu o jemný dotek, žádné silné tlaky z mé strany nejsou prováděny. Věnuji se postupně patám, křížové kosti a kostrči, kyčlím, pánevnímu dnu, oblasti břicha a hrudníku, krku a hlavě. Za prvních pár terapií se nedostávám ke všem místům, řídím se vaším tělem a tím, co zrovna potřebuje pomoci řešit. 

Kolik terapií je třeba podstoupit?


To se nedá určit. Všeobecně nelze provést všechny techniky během jedné terapie. Technik je spousta, vychází na několik terapií. ALE... Každý je jiný, každý má jiný životní příběh, každý reaguje jinak. Nedá se tedy ani předem určit, kolik terapií bude potřeba. Dobré je vnímat své tělo a řídit se tím, co potřebuje, tím, jak to vy sami vnímáte. Také záleží na tom, co všechno víte, že máte zablokované. Já osobně dostávám kranio jednou za měsíc. To mi vyhovuje. A jak dlouho to takto chci praktikovat? Nemám v plánu s tím hned tak skončit ;-). Zatím mi to tak vyhovuje, pomáhá, zrelaxuje a zregeneruje. Řešit je stále co, vždy se objeví něco nového.

Proč kranio není masáž, ale terapie

Ač se často o kraniu mluví jako o masáži, masáž to není. Představte si masáž jako např. článek v časopise na nějaké téma. V článku je dané téma popsáno od A do Z a končí koncem článku. Článek může být zajímavý, hodně vám může dát, ale nemá pokračování. Ale můžete si přečíst článků kolik chcete.
Terapii si představte jako knihu. Kniha se spoustou kapitol, rozdělených do jednotlivých částí. Kolik kapitol, kolik částí si budete věnovat a jak/kdy tato kniha skončí, záleží jen na vás.
V tomto případě tedy když přijdete na jednu terapii, je to jako přečíst jednu kapitolu v knize a těchto kapitol je opravdu hodně. Tím nechci říct, že už pak musíte doživotně chodit na kranio. Terapií a možností "jak číst tuto knihu" je nespočetně. ;-)

No a technicky: Je to úplně jiná technika, úplně jiná práce s tělem než při masáži.  Pracuje se zde primárně s kraniosakrálním rytmem a s tím, co si tělo žádá, přesněji řečeno, co moudrost těla ukáže v tom tady a teď. Dělá se přes oblečení. A nespadá pod masáže ani "byrokraticky". 

Kranio vs. reiki

Ač se tato terapie nápadně podobá postupu u reiki, tak ani s tím si ji nepleťte. Kranio-sakrální terapie je zkrátka jemná technika, kdy dochází k jemným dotekům terapeuta, který vyvíjí jen lehký tlak, tak jak to zrovna tělo potřebuje. Ani zde neprobíhá to, co u reiki, kdy se ani dotýkat nemusíte a záměrně používáte energii z Univerza, která proudí skrze terapeuta reiki ke klientovi. Kranio pracuje úplně jinou metodou. 

Jak to funguje?

Na to se dá těžko odpovědět v pár větách. Proto si s každým klientem dávám více času, než jak jste zvyklí např. na masážích, kam přijdete, svléknete se, dostanete masáž, obléknete se a jdete. Každý navíc reaguje jinak, každý prožívá jiné pocity. Takže terapie sama o sobě trvá 50 minut, ale dalších cca 20-30 minut máme na povídání. Pro technickou odpověď mrkněte na video v kategorii "o terapii".  

Může mi být po CST zle či hůř?

Ano, může. Proč to tak je, krásně vysvětluje sám zakladatel CST Dr. Upledger: "Je zde mnoho důvodů pro tento poošetřovací stav. Jedním z nich je to, že tělo si znovu promítá předchozí traumata a poranění, která se uvolňují z tkání, což může trvat i několik dnů. Jiný důvod je ten, že znecitlivělá místa přicházejí k životu a stávají se citlivějšími. Dále pak to, že se tělo přizpůsobilo některé špatné funkci. Když odstraníme adaptaci, jak se dostáváme blíže k jádru problému, potlačená bolest vyplave napovrch. Bolest je pocit. Když se v pacientovi probudí naděje na korekci určitého problému, zesílí naše podvědomí tuto bolest, abychom nepřestali s terapií dříve, dokud není problém vyřešen.  Je mnoho různých důvodů pro zhoršení symptomů při pozitivním ošetřování. "

Co znamená konkrétní bolest či nepříjemné pocity? Kde je původ a co mi chce říct?

To se někdy ukáže hned a jindy na to budete přicházet pěkně dlouho. Je to opět zcela individuální. Také záleží na původu problému, jestli jde o velké trauma hluboce potlačené a třeba hodně staré. Někdy to vyskočí rychle jen jako pouhá vzpomínka nebo můj nějaký "obraz" v mysli, ale také to často bývá detektivní práce, kterou je také dobré podpořit i jinými praktikami/terapiemi. A co se u CST doporučuje je, aby to člověk pořád nepitval. Ono to všechno přijde v ten nejlepší vhodný čas pro vás. A co chce bolest říct? Jak psal už Dr. Upledger - bolest je pocit. Tělo to nevnímá jako špatné nebo dobré, tělo tím s námi komunikuje. Hlásí - něco je špatně, něco změň. A protože člověk jako celek je složen z fyzické části, z psychické a duchovní, tak ona bolest může pocházet od kterékoli části naší bytosti. Je potřeba to proto řešit celostně. A to se mi právě na kranio líbí, protože je to celostní metoda. 

Někdy také začnete s řešením někde úplně jinde a vyřeší se i zdánlivě nesouvisející věci. Zkrátka stejně tak, jako to funguje v CST (kdy vám sáhnu na paty a vy cítíte např. tlak v hlavě) tak to funguje i v psychických a v duchovních záležitostech. Jako kruhy na vodě. Vše propojené se vším, jak uvnitř tak vně. ;-)

Mohou CST absolvovat i těhotné, děti, staří lidé či nemocní?

Ve většině případů je odpověď ano. Kraniosakrální terapie nemá mnoho kontraindikací. Jinak se ale provádí u malinkých dětí či miminek, jinak se provádí těhotným, jinak třeba lidem s vysokým/nízkým tlakem nebo osteoporózou. Kdy se CST rozhodně nedoporučuje je po těžším úrazu (zlomeniny, otřes mozku, krvácení do mozku apod.). Zde se čeká minimálně tři měsíce. CST se neprovádí lidem, kteří mají nádor na mozku. Individuálně se přistupuje v případě, že má klient za sebou nějakou operaci. V ostatních případech se nejdřív vždy ptejte na ten váš konkrétní, abyste měli jistotu. 

Mám se na terapii předem nějak připravit? A co po ní, je třeba nějaký zvláštní režim?

Pokud chcete, aby kranio-sakrální terapie opravdu byla na 100% vaším tělem využitá, tak je pár doporučení, kterými můžete podpořit vaše tělo a usnadnit mu tak "práci". Doporučení: více pít jak před tak i po (čistou vodu). V daný den jíst lehká jídla. Naplánovat si více volnější den, po terapii ideálně už nedělat nic, co vás zatěžuje fyzicky i psychicky. Také se nedoporučuje pití alkoholu a řízení auta těsně po terapii. Je lepší s řízením počkat cca 30 minut. Alkohol si ponechte nejdříve až na další den, ale protože tato terapie ještě pár dní doznívá, můžete si na něj počkat i pár dní. Tato doporučení jsou "jen" doporučení, pokud je nebudete dodržovat, neznamená to, že terapie nebude mít žádný účinek. Jen tento účinek nemusí být tak efektivní.  

Stačí mi jedna terapie?

Tato otázka souvisí s otázkou Kolik terapií je potřeba. Tam je první část odpovědi. Druhá část mojí odpovědi je, že záleží, jak moc to se sebou myslíte vážně. Pokud chcete jít opravdu do hloubky, odstraňovat všechny své bloky, pracovat se sebou na sobě, tak to říkám narovinu, že jedna terapie je jako zrnko písku v poušti. A ta ostatní zrnka jsou nejen kraniosakrální terapie, ale spousta dalších věcí, které se sebou můžete dělat. Když někdo přijde na zkoušku, že má nějaký akutní problém a očekává, že za jednu terapii bude vyřešen, a poté, když tak není a už se nevrátí, je to jako odejít od načaté práce. Ano, kranio není všespásné a zázračné, nenapraví všechno, ale také potřebuje svoji trpělivost. Někdy tělo potřebuje víc péče, aby uvolnilo to, co je třeba.
Určitě je fajn přijít i na jednu jedinou terapii, i to udělá své. Ale je to tak trochu jako rozehrát hru a po prvním gólu odejít s pocitem, že jsme už vyhráli :-).
Když se rozhodnete absolvovat terapií víc, přichází otázka jak často? A tady už záleží opravdu čistě na vás. Ze své zkušenosti vím, že čím delší interval (rok a víc), tím méně vnímám, že už se s tělem pracovalo. Interval do jednoho roku (jednou za měsíc, za dva, za tři atd.), tam to jde už poznat a terapie se posouvá. Já osobně chodím jednou za měsíc.   

 

Nahoru